English Department


Barbara Hall (English III AP, English I, English Composition I and II, Creative Writing, and Oral Communications)
Email Address: [email protected]

Brittany Henry (English III and English IV)
Email Address: [email protected]

Jennifer Hutchinson (7th Grade English Language Arts)
Email Address: [email protected]

Margaret Jennings (English I and II, English IV AP, and Essential Literary Skills)
Email Address: [email protected]

Shelia Weather-Millsap (8th Grade English Language Arts)
Email Address: [email protected]

History Department


Lona Blackburn (World History and United States History)
E-mail Address: [email protected]

Jessica Hannah-Fortune (United States Government, Economics, Introduction to World Geography, and Mississippi Studies)
E-mail Address: [email protected]

John Riser (7th and 8th Grade Social Studies)
E-mail Address: [email protected]

Math Department


Deborah Graham (Compact Math 8, Geometry, ACT/SAT Prep 1)
E-mail Address: [email protected]

Elizabeth Haynes (Geometry, Algebra I, and Algebra II)
E-mail Address: [email protected]

Vicki Hill (7th and 8th Grade Math)
E-mail Address: [email protected]

Gerald Thomas (Foundations of Algebra, Algebra I, and Algebra II)
E-mail Address: [email protected]



Science Department


Stanley Cummings(7th and 8th Grade Science)
E-mail Address: [email protected]

Tameka Weathers (Biology I, Biology II, and Human and Anatomy Physiology)
E-mail Address: [email protected]

Elective Department


SirBryon Bailey(Agri-Science and Agricultural Environment and Animal)
E-mail Address: [email protected]

Windy Bell (S.T.E.M., Foundations of Journalism, Mississippi Writers, and Information Computer Technology II)
E-mail Address: [email protected]

Damien Darby (Information Computer Technology I and II)
E-mail Address: [email protected]

Kenyatta Davis(Health, Family Dynamics, Child Development, and Resource Management)
E-mail Address: [email protected]

Pete Lucovich (Driver's Education)
E-mail Address: [email protected]

Tanarri Moore (General Music, Performing Arts, Band Middle and High School)
E-mail Address: [email protected]

Rod Taylor (Physical Education)
E-mail Address: [email protected]

Christopher Tisdale (Technology Foundations, Business Law, Personal Finance, Graphic Design I and II, Yearbook, and Web Design and Multimedia Presentation)
E-mail Address: [email protected]

Kathy Townsend(Visual Art I and II)
E-mail Address: [email protected]

Exceptional Education

William Gates (Inclusion and Exceptional Education Tutorial)
E-mail Address: [email protected]

Ray Griffin (Inclusion)
E-mail Address: [email protected]

Ashely Spivey (Inclusion and Exceptional Education Tutorial)
E-mail Address: [email protected]

Support Staff

Theresa Branson(Parent Liaison)
Email Address: [email protected]

Evelyn Butler (Bookkeeper)
Email Address: [email protected]

Randall Hutchinson (Librarian and School Test Coordinator)
Email Address: [email protected]

Renee Kelly (Assistant Librarian)
Email Address: [email protected]

Gloria Overstreet (Administrative Assistant)
Email Address: [email protected]